PMR-5V320WDBA
DigiKey Part Number
1145-1152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMR-5V320WDBA
Description
AC/DC CONVERTER 5V 320W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 5V 88 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
PMR-5V320WDBA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
84%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CB, CE, CCC, cURus, TUV
Current - Output 1
60 A