PMT-12V35W1AA
DigiKey Part Number
1145-1072-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-12V35W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 35W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-12V35W1AA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
84%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
2.92 A