PMT-24V150W1AA
DigiKey Part Number
1145-1075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-24V150W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-24V150W1AA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
89%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
6.5 A