PMT-24V150W2CA
DigiKey Part Number
1145-PMT-24V150W2CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-24V150W2CA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC Input
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Efficiency
85.8%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cTUVus, TUV
Current - Output 1
6.5 A