PMT-24V350W1AK
DigiKey Part Number
1145-1077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-24V350W1AK
Description
AC/DC CONVERTER 24V 350W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-24V350W1AK Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
14.6 A