PMT-24V50W1AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 62
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMT-24V50W1AA
DigiKey Part Number
1145-1079-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-24V50W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-24V50W1AA Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
86%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Current - Output 1
2.09 A