PMT-36V350W1AR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 7
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMT-36V350W1AR
DigiKey Part Number
1145-1153-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-36V350W1AR
Description
AC/DC CONVERTER 36V 350W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-36V350W1AR Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
87.5%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Voltage - Output 1
36V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
9.7 A