PMT-4V350W1AM
PMT-4V350W1AM
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
PMT-4V350W1AM
DigiKey Part Number
1145-1080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-4V350W1AM
Description
AC/DC CONVERTER 4.2V 350W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 4.2V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-4V350W1AM Models
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
75%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Voltage - Output 1
4.2V
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output 1
60 A