PMT-D1V100W1AA
DigiKey Part Number
1145-1098-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-D1V100W1AA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 5V 100W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 12V 5V 88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMT-D1V100W1AA Models
Category
Current - Output 2
3 A
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Obsolete
Efficiency
82%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Features
Adjustable Output
Voltage - Input
88 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Size / Dimension
7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 2
5V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Current - Output 1
7 A