Q48SK12033NRFH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Delta Electronics
In Stock: 340
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 33A 36V - 75V Input
Q48SK12033NRFH
DigiKey Part Number
941-1013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q48SK12033NRFH
Description
DC DC CONVERTER 12V 400W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
400 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 108°C
Type
Isolated Module
Efficiency
95.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
33A