QFR0624UHP6
DigiKey Part Number
603-QFR0624UHP6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFR0624UHP6
Description
AXIAL 60X25.4 24V PWM IP68
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 41.3 CFM (1.16m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
50.0dB(A)
Series
Power (Watts)
6.24 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
25.40mm
Current Rating (Amps)
0.260A
Air Flow
41.3 CFM (1.16m³/min)
Voltage Range
16 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.742 in H2O (184.8 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C