XBP24CZ7UIS-005
DigiKey Part Number
602-XBP24CZ7UIS-005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24CZ7UIS-005
Description
RF TXRX MOD ISM>1GHZU.FL SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General ISM > 1GHz Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Surface Mount
Category
Sensitivity
-101dBm
Mfr
Serial Interfaces
ADC, SPI, UART
Series
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Packaging
Tray
Utilized IC / Part
EM357
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
34mA
RF Family/Standard
General ISM > 1GHz
Current - Transmitting
115mA
Frequency
2.4GHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
250kbps
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C