AZ1117H-2.5TRE1
DigiKey Part Number
AZ1117H-2.5TRE1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ1117H-2.5TRE1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AZ1117H-2.5TRE1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ1117H-2.5TRE1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ1117H-2.5TRE1 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.25V @ 1A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V