BZT52C27-13-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 27 V 500 mW ±7% Surface Mount SOD-123
BZT52C27-13-F
DigiKey Part Number
BZT52C27-13FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C27-13-F
Description
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C27-13-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms