BZT52C30-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 98 291
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 7 354
Datasheet
Similar
Comchip Technology
onsemi
Nexperia USA Inc.
onsemi
Zener Diode 30 V 500 mW ±7% Surface Mount SOD-123
BZT52C30-7
DigiKey Part Number
BZT52C30-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C30-7
Description
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZT52C30-7 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 21 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±7%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms