DP350T05-7
DigiKey Part Number
DP350T05DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DP350T05DICT-ND - Cut Tape (CT)
DP350T05DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DP350T05-7
Description
TRANS PNP 350V 0.5A SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 350 V 500 mA 50MHz 300 mW Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DP350T05-7 Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
20 @ 50mA, 10V
Mfr
Power - Max
300 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
50MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
500 mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
350 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
1V @ 5mA, 50mA