DXTN80100CFGQ-7
DigiKey Part Number
31-DXTN80100CFGQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DXTN80100CFGQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DXTN80100CFGQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXTN80100CFGQ-7
Description
PWR LOW SAT TRANSISTOR POWERDI33
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 5.5 A 125MHz 2.4 W Surface Mount, Wettable Flank PowerDI3333-8 (SWP) Type UX
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
250 @ 100mA, 2V
Mfr
Power - Max
2.4 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
125MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Transistor Type
Grade
Automotive
Current - Collector (Ic) (Max)
5.5 A
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
180mV @ 550mA, 5.5A