GDZ6V2LP3-7
DigiKey Part Number
31-GDZ6V2LP3-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-GDZ6V2LP3-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-GDZ6V2LP3-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ6V2LP3-7
Description
DIODE ZENER 6.2V 250MW 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 250 mW ±5.4% Surface Mount X3-DFN0603-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 3 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5.4%
Package / Case
Power - Max
250 mW