PDS4150Q-13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 229
Datasheet
Diode 150 V 4A Surface Mount PowerDI™ 5
PDS4150Q-13
DigiKey Part Number
PDS4150Q-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
PDS4150Q-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
PDS4150Q-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS4150Q-13
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 4A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 150 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
4A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 8 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)