SDT10H50P5-7
DigiKey Part Number
31-SDT10H50P5-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDT10H50P5-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDT10H50P5-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT10H50P5-7
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 10A POWERDI 5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 10A Surface Mount PowerDI™ 5
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 50 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Supplier Device Package
PowerDI™ 5
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C