SDT5A50SAF-13
DigiKey Part Number
31-SDT5A50SAF-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDT5A50SAF-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDT5A50SAF-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT5A50SAF-13
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 5A SMAF
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 50 V 5A Surface Mount SMAF
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMAF
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
50 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 5 A