SMCJ100A-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ100A-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ100A-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ100A-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ100A-13-F
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162V Clamp 9.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ100A-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V