UDZ3V6B-7 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 3.6 V 200 mW ±3% Surface Mount SOD-323
SOD-323
UDZ3V6B-7
DigiKey Part Number
UDZ3V6B-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UDZ3V6B-7
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW