ZXMP6A18DN8TA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ZXMP6A18DN8TA |
Description | MOSFET 2P-CH 60V 3.7A 8SO |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 60V 3.7A 1.8W Surface Mount 8-SO |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA (Min) |
Manufacturer Diodes Incorporated | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44nC @ 10V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1580pF @ 30V |
Part Status Active | Power - Max 1.8W |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Configuration 2 P-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
FET Feature Logic Level Gate | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V | Supplier Device Package 8-SO |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.7A | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 55mOhm @ 3.5A, 10V |