ZXMS6006DGTA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 11 963
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 14 315
Datasheet
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2.8A SOT-223-3
ZXMS6006DGTA
DigiKey Part Number
ZXMS6006DGTADITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMS6006DGTADICT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMS6006DGTADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6006DGTA
Description
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ZXMS6006DGTA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
2.8A
Mfr
Rds On (Typ)
75mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Load
60V (Max)
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V