1.5SMCJ33A
DigiKey Part Number
4878-1.5SMCJ33ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-1.5SMCJ33ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-1.5SMCJ33ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMCJ33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 28.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
1.5SMCJ33A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V