1.5SMCJ40A
DigiKey Part Number
4878-1.5SMCJ40ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-1.5SMCJ40ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-1.5SMCJ40ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMCJ40A
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 23.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
1.5SMCJ40A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V