BY500-600
DigiKey Part Number
4878-BY500-600CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BY500-600TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BY500-600
Description
DIODE STANDARD 600V 5A AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 5A Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BY500-600 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
Axial
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 5 A