DI040P04D1-AQ
DigiKey Part Number
4878-DI040P04D1-AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI040P04D1-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI040P04D1-AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI040P04D1-AQ
Description
MOSFET DPAK P -40V -40A 0.015? 1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 40A (Tc) 52W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI040P04D1-AQ Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
59 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3538 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
52W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 10A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA