P4SMAJ20CA-AQ
DigiKey Part Number
4878-P4SMAJ20CA-AQTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P4SMAJ20CA-AQ
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 12.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P4SMAJ20CA-AQ Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Packaging
Bulk
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V