Image for PVB3F2B011G301 is not available
PVB3F2B011G301
DigiKey Part Number
141-PVB3F2B011G301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVB3F2B011G301
Description
SWITCHES
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PVB3F2B011G301 Models
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
2.8 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
500mA (AC), 2A (DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
220 V