C308F200MA-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C308F200MA-TR |
Description | FUSE CERM 200MA 250VAC/VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 200mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge, Ceramic Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications Hazardous Locations |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Features Intrinsically Safe |
Series | Approval Agency cURus |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Active | Breaking Capacity @ Rated Voltage 4kA |
Mounting Type Surface Mount | Package / Case Cartridge, Non-Standard |
Fuse Type Cartridge, Ceramic | Size / Dimension 0.120" Dia x 0.343" L (3.05mm x 8.70mm) |
Current Rating (Amps) 200mA | Melting I²t 0.0024 |
Voltage Rating - AC 250 VAC | DC Cold Resistance 1.01 Ohms |
Voltage Rating - DC 250 VDC | Base Product Number |