EXL1V0402-2R2-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EXL1V0402-2R2-R |
Description | FIXED IND 2.2UH 8A 23.5 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 23.5mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 23.5mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 38MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Molded | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 4.8A |