EXL1V0606-8R2-R
DigiKey Part Number
283-EXL1V0606-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EXL1V0606-8R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EXL1V0606-8R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXL1V0606-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 8A 24.8 MOHM SMD
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 24.8mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
24.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
8A