EXLA1V0402-2R2-R
DigiKey Part Number
283-EXLA1V0402-2R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-EXLA1V0402-2R2-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-EXLA1V0402-2R2-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXLA1V0402-2R2-R
Description
FIXED IND 2.2UH 8A 23.5 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 8 A 23.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4.8A
DC Resistance (DCR)
23.5mOhm Max
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)