HSH1040-3R8207-R
DigiKey Part Number
283-HSH1040-3R8207-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH1040-3R8207-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 200F 3.8V
Detailed Description
200 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 60mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
200 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 1kHz