MOVHE10V420Y
DigiKey Part Number
283-MOVHE10V420Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOVHE10V420Y
Description
VARISTOR 680V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
98J
Packaging
Bag
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V