PTR030V0700-TR
DigiKey Part Number
283-PTR030V0700-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTR030V0700-TR
Description
PTC RESET FUSE 30V 7A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 7 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
17.5 s
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Resistance - Initial (Ri) (Min)
5 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
30 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.752" L x 0.118" W (19.10mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
7 A
Height - Seated (Max)
1.051" (26.70mm)
Current - Trip (It)
14 A
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Current - Max
100 A