SCF5432-30-13
DigiKey Part Number
283-SCF5432-30-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SCF5432-30-13CT-ND - Cut Tape (CT)
283-SCF5432-30-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCF5432-30-13
Description
FUSE TRIGGERABLE 30A 62V 13 CELL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 62 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Battery Protection
Series
Features
45.2 ~ 58.5V Triggerable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
80A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard SMD
Fuse Type
Board Mount
Size / Dimension
0.213" L x 0.126" W x 0.053" H (5.40mm x 3.20mm x 1.35mm)
Current Rating (Amps)
30A
DC Cold Resistance
0.0005 Ohms
Voltage Rating - DC
62 VDC