SCF5432-30-14
DigiKey Part Number
283-SCF5432-30-14TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SCF5432-30-14CT-ND - Cut Tape (CT)
283-SCF5432-30-14DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCF5432-30-14
Description
FUSE TRIGGERABLE 30A 62V 12-14C
Detailed Description
30A 62 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Features
45.2 ~ 62V Triggerable
Series
Approval Agency
cURus
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
80A
Size / Dimension
0.213" L x 0.126" W x 0.053" H (5.40mm x 3.20mm x 1.35mm)
Current Rating (Amps)
30A
DC Cold Resistance
0.0005 Ohms
Voltage Rating - DC
62 VDC