SCF9550-45-04
DigiKey Part Number
283-SCF9550-45-04TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SCF9550-45-04CT-ND - Cut Tape (CT)
283-SCF9550-45-04DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCF9550-45-04
Description
FUSE TRIGGERABLE 45A 80V 4 CELL
Detailed Description
45A 80 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Features
13 ~ 18.4V Triggerable
Digi-Reel®
Approval Agency
cURus
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
120A
Current Rating (Amps)
45A
Size / Dimension
0.374" L x 0.197" W x 0.091" H (9.50mm x 5.00mm x 2.30mm)
Voltage Rating - DC
80 VDC
DC Cold Resistance
0.0005 Ohms