SMCJ48AH
DigiKey Part Number
283-SMCJ48AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMCJ48AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMCJ48AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ48AH
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V