SR-5-3.15A-AP
DigiKey Part Number
283-2574-1-ND - Cut Tape (CT)
283-2574-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR-5-3.15A-AP
Description
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR-5-3.15A-AP Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Melting I²t
57.0
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, cULus, KC-MARK, PSE, SEMKO, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.018 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V