XT3560-3R0377-R
DigiKey Part Number
283-XT3560-3R0377-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XT3560-3R0377-R
Description
CAP 370F -5% +20% 3V T/H
Detailed Description
370 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3.2mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Capacitance
370 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
-5%, +20%
Height - Seated (Max)
2.520" (64.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.2mOhm