PDUMH20HVNET
DigiKey Part Number
PDUMH20HVNET-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH20HVNET
Description
PDU SWITCHED 200V-240V 8 OUTLET
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Connector - AC Input
NEMA L6-20P
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
8
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
IEC 320-C13
Part Status
Active
Voltage - Input
200 ~ 240V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Steel
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
12' (3.66m)
Current - Max
20A