ECS-120-18-30-JGN-TR
DigiKey Part Number
XC3125TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC3125CT-ND - Cut Tape (CT)
XC3125DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-120-18-30-JGN-TR
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±20ppm Crystal 18pF 80 Ohms 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-120-18-30-JGN-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.043" (1.10mm)