ECS-80-18-5PX-CKM-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-80-18-5PX-CKM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-80-18-5PX-CKM-CT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-80-18-5PX-CKM-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-80-18-5PX-CKM-TR
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±10ppm Crystal 18pF 60 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-80-18-5PX-CKM-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±10ppm