TG2016SMN 26.0000M-MCGNNM3
DigiKey Part Number
SER4426TR-ND - Tape & Reel (TR)
SER4426CT-ND - Cut Tape (CT)
SER4426DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG2016SMN 26.0000M-MCGNNM3
Description
XTAL OSC TCXO 26.0000MHZ CSWV SM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.8V ~ 3.3V 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TG2016SMN 26.0000M-MCGNNM3 Models
Category
Voltage - Supply
2.8V ~ 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±500ppb
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Output
Clipped Sine Wave
Height - Seated (Max)
0.029" (0.73mm)