BHLWHC-500-01
DigiKey Part Number
RPC1159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BHLWHC-500-01
Description
CBL CLIP P-TYPE NATURAL FIR TREE
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Cable Clip, P-Type Natural Fir Tree, Blind Hole 0.500" (12.70mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BHLWHC-500-01 Models
Category
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Manufacturer
Essentra Components
Color
Natural
Series
Length
1.150" (29.21mm)
Packaging
Bulk
Width
0.390" (9.91mm)
Part Status
Active
Panel Hole Size
0.312" (7.92mm)
Type
Clip, P-Type
Material Thickness
0.071" (1.80mm)
Type Attributes
Locking, Round
Material Flammability Rating
UL94 V-2
Opening Size
0.500" (12.70mm)
Panel Thickness
0.250" (6.35mm)