CRLCBSK-2-14-01
DigiKey Part Number
RPC3673-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRLCBSK-2-14-01
Description
BOARD SUPRT SNAP LOCK NYLON 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Board Support Snap Lock / Snap Lock Nylon 0.551" (14.00mm)
EDA/CAD Models
CRLCBSK-2-14-01 Models
Length - Overall
0.902" (22.90mm)
Support Hole Diameter
0.157" (3.99mm)
Series
Support Panel Thickness
0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter
0.213" (5.40mm)
Mounting Panel Thickness
0.039" ~ 0.063" (1.00mm ~ 1.60mm)
Between Board Height
0.551" (14.00mm)